Osobnosti:

Petr Svoboda

Petr Svoboda

 
 

27.4.2024
Za Janem Nechvátalem.

V sobotu 27. dubna zemřel v osmdesáti devíti letech nestor třebíčských běžců Jan Nechvátal. Narodil se 11. března 1935 na Nových Dvorech a atletice se věnoval od svých třinácti let, když ji vyměnil za fotbal a hokej. Jako fotbalista se tehdy zúčastnil Běhu Lorenzovými sady, a když ve své věkové kategorii skončil druhý, přesvědčil ho známý trenér Emil Novák, aby přešel k atletice. V tomto nejstarším přespolním běhu na Moravě pak v hlavní kategorii zvítězil celkem pětkrát a to v rozmezí let 1958 – 1970, přičemž startoval přesně v šedesáti ročnících, naposledy v r. 2008. Lorenzovy sady jakoby předznamenaly celý jeho sportovní život začínající na čtyřstovce (os. r. 49,6 s) a pokračující přes osmistovku (1:54,6 min), patnáctistovku (3:59,7 min), pět (14:42,0 min) a deset kilometrů (31:12,6 min) až k maratonu (2:28:03 hod). Poslední výkon pochází z r. 1972 a je dodnes okresním rekordem. Pro Jana Nechvátala to bylo nejúspěšnější období, kdy byl také členem maratonské reprezentace.

Řady úspěchů dosáhl i ve veteránských kategoriích. Největším z nich bylo prvenství v závodě dvoučlenných družstev na trati 25 km na MS v Tokiu v r. 1975, kdy druhým členem čs. týmu byl Ivan Ullsperger.  

Jako závodník vystřídal kromě mateřského Spartaku Třebíč ÚDA Praha, Zbrojovku Brno, Dynamo Pardubice a TJ Znojmo, ve veteránském věku v devadesátých letech také AC Maraton Kučera Třebíč.

Pod jeho trenérským vedením už od šedesátých let vyrůstali a výkonnostně rostli např. Pavel Šteffl, Ivan Šťastný, Josef Suchý, Vlastimil Kužel, Jitka Hekrdlová, Pavla Culková, Jaroslav a František Bohuslavové, Zdeněk Kučera, Petr Motálek, Václav Kovářík, Pavel Dudr, Eduard Hlávka, Kamil a Tomáš Kyršové, Jan Hanák, Tomáš Dokulil, Josef Rygl, Adam Trojan, David Nezveda a mnozí další. 

V tradiční anketě ČSTV o nejlepšího sportovce okresu Třebíč se po svém sportovním návratu do Třebíče šestkrát umístil v první desítce, když v r. 1972 vyhrál, v r. 1970 byl druhý a v r. 1971 třetí, jako trenér byl v ní oceněn v letech 1982 a 1983, veteránskou kategorii vyhrál v r. 1998 a r. 2007 byl vyhlášen sportovní osobností okresu Třebíč. Od r. 2011 má tato anketa působnost omezenou pouze na Třebíč, kategorie sportovních osobností je přejmenována na Síň slávy třebíčského sportu, přičemž Jan Nechvátal si za své celoživotní sportovní i trenérské úspěchy obojí označení nepochybně zaslouží.

Milan Zeibert

ČEST JEHO PAMÁTCE!

Copyright © 2024 Vratislav Fišera