Osobnosti:

Petr Svoboda

Petr Svoboda

 

 
 

29.05.2024
105 let třebíčské atletiky:
nejúspěšnější disciplína má jméno desetiboj

   Třebíčská atletika má řadu disciplín, v nichž v minulosti uspěla, dosti disciplín, v nichž je kvalitní v současnosti, a také několik disciplín, ve kterých dosahovala úspěchů opakovaně. Tou úplně nejúspěšnější je však desetiboj, v případě žen sedmiboj.
   Prvním desetibojařským šampionem vzešlým z třebíčské líhně byl mistr Československa z r. 1946 Zdeněk Chromý, tehdy však už závodník Olomouce. To Ladislav Diviš v r. 1974 druhý a Ivan Trojan v letech 1984 a 1985 třetí na mistrovství ČSR (zapomenutá zkratka pro tehdejší Českou socialistickou republiku) si domácí oddílovou příslušnost ponechali.
   Další vícebojařské úspěchy jsou spojeny s érou  Pavla Svobody. Někdejší vícebojař a zkušený trenér strávil v Třebíči léta 1998 – 2014 a za tu dobu našel a vychoval generaci skvělých závodníků a závodnic (Jaroslav Růža, Martin Hošek, Jan Kašpar, Jakub Dobeš, Zdeněk Bohutínský, Josef Rygl, Anna Kostihová, Iveta Mičková), přičemž řada z nich uspěla právě v desetiboji (Jiří Kliner, Petr Svoboda, Josef Chyba, Petra Ludanyiová, Jiří Sýkora). Komu ve výčtu nesedí jméno Petr Svoboda, tomu připomínám, že mistr Evropy v běhu na 60 m překážek v hale se v mládežnických kategoriích věnoval postupně několika disciplínám, takže jeho vysoká výkonnost ve vícebojích je logická. Přetahovali se tehdy s Jiřím Klinerem o dorostenecké a juniorské tituly mistrů republiky v desetiboji či v sedmiboji v hale a spolu také reprezentovali na na juniorských mistrovstvích Evropy i světa. Tam už se ani jednomu nepodařilo probít se na medailové pozice, o pár let to ale dokázal poslední ze Svobodových třebíčských svěřenců Jiří Sýkora. Ten se nejprve v r. 2014 v americkém Eugene stal juniorským mistrem světa, o tři roky později v Bydhošti pak mistrem Evropy do 22 let. Stejně jako Petr Svoboda se také dvakrát zúčastnil olympijských her.
   Třetí z hvězdné trojice, Jiří Kliner, musel pro zranění desetibojařskou kariéru opustit, ve vrhačských disciplínách však závodí dodnes a hlavně nahradil Pavla Svobodu při vyhledávání a trenérské, vedení dalších generací atletických talentů. Z těch, kteří se prosadili v desetiboji, jmenujme aspoň Aleše Svobodu (mladšího bratra překážkáře Petra), Tobiáše Dvorského a Adama Havlíčka, u něhož prozatím dlouhá linka úspěšných třebíčských vícebojařů končí.
   Adam sbíral první medaile už v žactvu, kde ho objevil Petr Veleba, po příchodu do Klinerovy tréninkové skupiny zkompletoval hned pět titulů mistra republiky v dorostenecké a juniorské kategorii v sedmiboji i v desetiboji, na něž měly navázat mezinárodní starty. Protože však vyhrával v době covidové, vrcholné mezinárodní soutěže se rušily či odkládaly, takže jedinou možností, jak se ukázat světu, bylo loňské ME juniorů v Jeruzalémě, kde skončil třináctý.
   Od letošní sezony závodí dvojnásobný vítěz ankety Sportovec Třebíče Adam Havlíček za Duklu Praha, kam odešel za vysokoškolskými studii. Třebíčskou atletiku však zatím úplně neopustil. Hostuje totiž za družstvo mužů v I. lize a hned při svém prvním startu se stal jeho nejvíce bodujícím členem.

Milan Zeibert