Osobnosti:

Petr Svoboda

 

 
30. ročník

arrow Propozice

Odkazy:

arrow ČAS
arrow KAS Vysočina
arrow Atletika Jihlava

Foto:

Robin Vohlídal
 


Od roku 1943 byly vypisovány z pověření České atletické amatérské unie Velké ceny měst, které měly za úkol podchytit zájem o atletiku na venkově. Ještě v témže roce proběhlo osm velkých cen. O rok později již 21. Mezi nimi také Velká cena v běhu na 10 000 metrů v Třebíči. Pořadatelem se stal SK Horácká Slavia Třebíč. Po osvobození převzal pořadatelskou štafetu Sokol Třebíč a poté Slavoj Třebíč.
Vítězem první ročníku se stal Antonín Vaněk z Moravské Slavie. Vyhrál potom ještě v roce 1946, ale ústřední postavou se stal ve své době nejlepší atlet světa, olympijský vítěz a světový rekordman na tuto trať Emil Zátopek. Putovní cenu si ze stadionu Pod Kostelíčkem, kde musel na okruhu dlouhém necelých 280 metrů absolvovat 37 kol, odvezl třikrát. Zátopkův čas 29:29,8 z roku 1951 je stále platným rekordem Velké ceny. V roce 1950 ozdobil mítink i účast finského národního družstva. A tak ani nemůže překvapit velký zájem diváků a představitelů města. Však na pátý ročník VC se přišlo podívat více jak 10 000 diváků a výtěžek 82 000 Kč pokryl celoroční rozpočet atletického oddílu!
V roce 1954 rozhodla ústřední lehkoatletická sekce, že na tak krátké dráze se 10 000 metrů běhat nedá a přesunulo VC do Kopřivnice.
V roce 1994, padesát let po startu prvního ročníku, se Velká cena v běhu na 10 000 metrů vrací. Nový stadion TJ JE Dukovany se čtyřistametrovou dráhou je svědek úsilí překonat Zátopkův rekord. To se zatím žádnému borci nepovedlo. Tak snad příště.